Ekstrakcja zębów

Zabieg ekstrakcji zęba polega na jego usunięciu z zębodołu. Podczas zabiegu specjalista posługuje się kleszczami, dźwigniami itp. Cały zabieg zostaje przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Stomatolog zachowuje również aseptyczność pola operacyjnego.

wyrywanie zębów londyn

Ekstrakcja zęba zatrzymanego

Zęby zatrzymane usuwa się operacyjnie. Zębem zatrzymanym nazywamy zęby, które niewyrżnęły się pomimo tego, że ich rozwój jest ukończony. Zęby zatrzymane są w ustach częściowo lub też całkowicie widoczne. W większości przypadków zęby zatrzymane to zęby mądrości -ósemki.

Ekstrakcja zęba zatrzymanego jest bardziej złożona niż w przypadku zwykłego usunięcia zęba.  Operacyjne usunięcie zęba trwa mniej więcej kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Czas ten jest zależny od położenia zębów zatrzymanych, a także dostępu do nich.

Założone szwy zostają zdjęte po upływie około siedmiu dni. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa ból lecz wibracje, które są wynikiem używanego wiertła chirurgicznego. Operacyjne usuwanie zębów odbywa się pod czujnym okiem doświadczonego chirurga stomatologa w jego gabinecie stomatologicznym.

Ekstrakcja zębów mlecznych

Ekstrakcja zębów mlecznych
Według stomatologów nie jest wskazane usuwanie zębów trzonowych u dzieci poniżej siódmego roku życia. Ekstrakcja takich zębów może prowadzić do nasilenia się występującej wady zgryzu, stłoczeń wtórnych oraz asymetrii.

ekstrakcja zębów mlecznych

W przypadku ortodoncji w niektórych przypadkach zęby mleczne zostają usunięte, gdyż pomaga to w sterowaniu procesu wyrzynania się zębów stałych. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego , które pozwala na określenie wzajemnego położenia zębów stałych oraz mlecznych.

Zęby mleczne powinny być poddane ekstrakcji w sytuacji, gdy:

  • -u małego pacjenta występuje asymetria wyrzynania. Oznacza to, że u dziecka tylko po jednej stronie pojawiły się zęby stałe.
  • -Ekstracja jest konieczna w sytuacji, gdy zęby mleczne są obecne, a zęby stałe wyrzynają się poza łukiem
  • -zdjęcie rentgenowskie wykazało , że pod zębem mlecznym nie występuje zawiązek zęba stałego
  • -dziecko ma profil wypukły i nie ma miejsca na wyrzynanie się siekaczy stałych. W takiej sytuacji konieczne jest symetryczne usuwanie mlecznych kłów.
  • -należy przyśpieszyć wyrzynanie zębów stałych u dzieci pomiędzy dziesiątym , a jedenastym rokiem życia.